Звіт про виконану роботу: 2023 рік
Головним напрямом роботи була статутна діяльність. Протягом 2023 року члени організації взаємодіяли з численними громадськими організаціями за для досягнення основної мети – захист прав людини. У взаємодії з партнерами заплановано та проводилися спільні заходи з організації психіатричної допомоги населенню.
У співпраці з Благодійним фондом «Незабутні» проведено низку робочих зустрічей та ініційовано створення робочої групи при Міністерстві соціальної політики та Міністерстві охорони здоров’я України щодо розробки Національного плану дій реагування на деменцію в Україні у відповідь на заклик ВООЗ у звіті «Глобальний план заходів громадської охорони здоров’я щодо деменції на 2017–2025 рр.».
Члени організації взяли участь у підготовці аналітичних досліджень, ініційованих іншими організаціями з питань дотримання прав людини з інвалідністю, осіб старшого віку в стаціонарних установах соціального захисту, закладах з надання психіатричної допомоги, надано рекомендації органам державної влади та керівникам установ щодо усунення порушень прав людини, зокрема при наданні психіатричної допомоги:
- «Права осіб з інвалідністю, які перебувають у стаціонарних закладах під час війни: результати дослідження» – у співпраці з ГО «Харківський інститут соціальних досліджень» проаналізовано стан реалізації прав осіб з інвалідністю в стаціонарних закладах. Здійснено аналіз національних та міжнародних нормативно-правових актів (за посиланням: https://khisr.kharkov.ua/rava-liudey-z-invalidnistiu-iaki-perebuvaiut-u-statsionarnykh-zakladakh-pid-chas-viyny-rezultaty-doslidzhennia).
- «Становище внутрішньо переміщених сімей із дітьми, прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу в умовах війни» – у співпраці з ГО «Харківський інститут соціальних досліджень» досліджено проблему реалізації прав сімей з дітьми, забезпечення психіатричної допомоги дітям з інвалідністю з числа внутрішньо переміщених осіб (за посиланням: https://sos-ukraine.org/wp-content/uploads/2023/02/rezultaty-doslidzhennya-dity-i-vijna-veresen-lystopad-2022r.pdf).
- «Попередній огляд: місця несвободи в Україні під час війни» – у співпраці з ГО «Українська Гельсінська спілка з прав людини»; ГО «Україна без тортур»; ГО «Експертний центр з прав людини»; ГО «Соціальна Дія»; ГО «Боротьба за права» досліджено проблему дотримання прав людини в місцях несвободи після початку широкомасштабної агресії РФ проти України (за посиланням: https://ffr.org.ua/wp-content/uploads/2022/06/Main_Free_5.pdf)
- «Невидимі жертви війни: люди в місцях несвободи» – у співпраці з організаціями партнерами з Коаліції правозахисних організацій «Україна. 5 ранку» досліджувався стан дотримання прав людини в закладах з надання психіатричної допомоги, стаціонарних установах соціального захисту на евакуацію, право на життя та охорону здоров’я. Звіт презентовано в Офісі Уповновноваженого Верховної Ради України з прав людини (за посиланням: https://notorture.org.ua/wp-content/uploads/2023/05/Nevydymi_zhertvy_viiny_liudy_v_mistsiakh_nesvobody_web.pdf, https://www.ombudsman.gov.ua/news_details/v-ofisi-ombudsmana-prezentuvali-analitichnij-zvit-nevidimi-zhertvi-vijni-lyudi-v-miscyah-nesvobodi
- ГО «Лабораторія прав людини» надала експертну підтримку при розробці посібника «Методологія превентивного моніторингу дотримання прав людини в установах соціальної сфери». Документ підготовлено ГО «Україна без тортур» у співпраці з Данським інститутом проти катувань за підтримки МФ «Відродження». Олена Прашко була залучена до роботи як менеджерка та експертка з питань соціального захисту і прав людини. Посібник доступний за посиланням: https://notorture.org.ua/library
Підвищення кваліфікації з питань психічного здоров’я
Працівники Інституту взяли участь у тренінгах:
- Тренінг для тренерів та супервізорів «Програма дій ВООЗ з усунення прогалин у сфері охорони психічного здоров’я mhGAP» (32 години) – 5 співробітники Інституту отримали сертифікат тренера та супервізора mhGAP.
- «Перша психологічна допомога та кризова інтервенція. Профілактика вигорання» (4 години).
- Універсальний тренінг Mh4U з психічного здоров’я – 1 працівник отримав сертифікат тренера для роботи з фахівцями першої ланки (32 години).
- «Навчання для ветеранів/-ок, членів їхніх родин, членів родин загиблих із надання послуг у сфері психічного здоров’я та психосоціальної підтримки за принципом «Рівний – рівному» в рамках проєкту «Шлях стійкості» за фінансової підтримки Федерального міністерства закордонних справ Німеччини – 2 працівника отримали сертифікат тренера і супервізора.
- «Залучення ресурсів та планування фандрайзингової діяльності організації» (12 годин).
- «Розбудова сервісів та послуг, спрямованих на надання послуг для представників ключових спільнот».
Семінари:
- Практичний семінар з питань підтримки людей, що переживають травматичну втрату та горе (м. Вільнюс, Литовська Республіка).
- «Судово-психіатрична експертиза учасників бойових дій: організаційні та клінічні аспекти».
- «Особливості проведення судово-психіатричних експертиз у справах про катування».
Вебінари:
- Методичні рекомендації по організації евакуації та лікувально-евакуаційного забезпечення в умовах воєнного стану.
- «Психіатрична допомога в Швеції».
- «Розлади психіки та поведінки. Основи психіатричної пропедевтики».
Науково-практичні конференції:
- «Організація амбулаторної та стаціонарної психіатричної допомоги під час війни».
- Науково-практична конференція з міжнародною участю «Психосоматична медицина: наука та практика».
Форуми:
- Всеукраїнський Форум психічної інклюзії, організований в рамках україно-швейцарського проєкту «Психічне здоров’я для України»(Mh4U).
- Форум із психічного здоров’я «Рух до системи та послуг із психічного здоров’я майбутнього: досвід України з розбудови спроможностей, відновлення та удосконалення», організований Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) та Координаційним центром з психічного здоров’я Кабінету Міністрів України.
Взяли участь в заходах з метою просвітницької діяльності:
За звітний період (2023 рік) зареєструвалися та пройшли навчання онлайн і офлайн (підвищили кваліфікацію та рівень знань) 1113 осіб, зокрема представники правозахисних організації, Національної соціальної сервісної служби України, обласних військових адміністрацій, стаціонарних установ соціального захисту, Національної поліції України, закладів охорони здоров’я.
В проведенні навчальних тренінгів:
Організованих ГО «Україна без тортур» для моніторів та працівників Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини, членів громадських організацій з метою підвищення кваліфікації та рівня знань з питань моніторингу дотримання прав людини в стаціонарних установах соціального захисту та закладах охорони здоров’я:
- Онлайн тренінг «Новели законодавства та практика ЄСПЛ. Досвід застосування під час моніторингових візитів НПМ» у співпраці з ГО «Україна без тортур». Підвищили рівень знань 60 осіб.
- Онлайн тренінг «Психологічні та етичні особливості спілкування з утримуваними в умовах воєнного стану» у співпраці з ГО «Україна без тортур». Підвищили рівень знань 63 особи.
Організованих ДУ «Інститут судової психіатрії МОЗ України»
- Дводенний тренінг «Нормативно-правове забезпечення діяльності закладів з надання психіатричної допомоги. Оцінка якості психіатричної та медичної допомоги. Медико-технологічні документи. Теорія та практика моніторингу дотримання прав людини при наданні психіатричної допомоги. Національні та міжнародні стандарти забезпечення реалізації прав людини». Кваліфікацію підвищили 45 осіб.
Організованих Міжнародним організацією з міграції (МОМ)
Для медичних працівників психологів, соціальних працівників, інших зацікавлених осіб у партнерстві з Міжнародною організацією з міграції (МОМ) за ініціативи Міністерства охорони здоров’я України:
- Цикл тренінгів «Перша психологічна допомога та кризова інтервенція. Профілактика вигорання». Кваліфікацію підвищили близько 500 осіб, які не є фахівцями у сфері психічного здоров’я.
Організованих ГО «Обійми» та Швейцарсько-Українським проєктом MH4U
Для працівників першої ланки (соціальних працівників) з метою розпізнавання психічних розладів та скерування за професійною медичною допомогою:
- Універсальний тренінг з психічного здоров’я для Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Шевченківського району м. Києва, під час якого підготовлено 19 осіб.
Для поліцейських Національної поліції України з метою розпізнавання психічних розладів та скерування за професійною медичною допомогою:
- 16 тренінгів з психічного здоров’я для інспекторів ювенальної превенції районних управлінь національної поліції м. Києва та інспекторів поліційних мобільних груп “ПОЛІНА” (м. Києва), під час яких підготовлено 192 інспектори поліції.
Організовано Міжнародним медичним корпусом
- 9 тренінгів за Програмою mhGAP у співпраці з: 1) Міжнародним медичним корпусом та 2) ГО “Центр психологічної підтримки “Обійми” (за підтримки Україно-Швейцарського проєкту “Психічне здоров’я для України” (MH4U)) (для працівників неспеціалізованих закладів охорони здоров’я з прифронтових та деокупованих територій із клінічного ведення психічних розладів за Програмою дій ВООЗ з усунення прогалин у сфері охороні психічного здоров’я (mhGAP). Кваліфікацію підвищили 234 особи.
Навчання пройшли медичні працівники з таких областей: Харківська, Дніпропетровська, Донецька, Сумська, Запорізька та м. Київ.
З підготовлених 234 медичних працівників, підготовлено сімейних лікарів, медичних сестер, психологів, інших фахівців зокрема із загальної кількості:
лікарів – 130;
медичних сестер – 80;
психологів – 12;
інші – 12.
З метою консультування та обміну досвідом з надання психіатричної допомоги населенню проведено 30 групових супервізій, кожний учасник тренінгів взяв участь не менше як у 2 супервізіях.
Організовано та проведено заходи:
- Презентовано доповідь «Організація та стандартизація послуг у сфері психічного здоров’я для ветеранів», Ветеран-хаб (м. Київ).
- Організовано та проведено конференцію за участю Департаментів соціального захисту населення ОДА, Міністерства соціальної політики, Офісу Уповноваженого ВРУ з прав людини «Кращі практики боротьби з COVID-19 в умовах війни».
- Презентовано доповідь на онлайн воркшопі «Mental Health Surveillance in Ukraine – an Essential Basis for Public Mental Health» (Цюрих, Швейцарія).
- У співпраці з МОЗ та партнерами – представництвом ВООЗ в Україні, компанією «Освіта ХХІ століття» та агентством відео-контенту «16×9» – взято участь у підготовці майстер-класів з апробованими ВООЗ стратегіями роботи зі стресом, тривогою та іншими психічними розладами (https://www.youtube.com/@tvoyementalnezdorovya/videos).
- Круглий стіл для представників обласних військових державних адміністрацій з профілактики поширенню епідемії COVID-19.
Участь в організації та роботі робочих груп:
- Робоча група МОЗ України з розроблення НПА з надання стаціонарної психіатричної допомоги дітям.
- Робоча група із психічного здоров’я та психосоціальної підтримки, робочої технічної групи з організації психосоціальної підтримки MHPSS TWG.
- Міжсекторальна робоча група з реалізації Програми психічного здоров’я та психосоціальної підтримки під головуванням Міністра охорони здоров’я України.
- Постійна участь у National MHPSS TWG Meeting, яка ініціюється ВООЗ та партнерами.
- Робочу зустріч експертів соціальної сфери щодо дотримання осіб старшого віку та осіб з інвалідністю в закладах недержавної форми власності за участі представників Міністерства соціальної політики України, Національної соціальної сервісної служби, Департаменту реалізації національного превентивного механізму, 10 правозахисних організацій.
- Консультативно-експертна група з розробки розділу 5 «Лікарські засоби, що застосовуються у лікуванні розладів психіки та поведінки» Державного формуляра лікарських засобів щодо структури розділу проекту п’ятнадцятого та шістнадцятого випусків Державного формуляра.
- Робоча група Мінсоцполітики України з організації підтриманого проживання.
Здійснення моніторингових відвідувань 22 установ у складі моніторингових груп Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини
Три працівника інституту (Прашко О., Сидоренко В., Бикова Я.) отримали доручення Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини на здійснення моніторингових відвідувань місць несвободи. Разом з працівниками Департаменту реалізації національного превентивного механізму взяли участь у моніторингових візитах, написали співзвіти та надали рекомендації для органів державної влади та місцевого самоврядування з метою усунення виявлених порушень прав людини. Взяли участь у моніторингових відвідуваннях таких закладів:
- Комунальне некомерційне підприємство «Обласний заклад з надання психіатричної допомоги Полтавської обласної ради»;
- Комунальна установа «Тур’я-Реметівський психоневрологічний інтернат» Закарпатської обласної ради;
- Комунальне некомерційне підприємство «Львівської обласна психіатрична лікарня»;
- Комунальна установа «Виноградівський дитячий будинок-інтернат» Закарпатської обласної ради;
- Комунальний заклад Львівської обласної ради “Грушківський психоневрологічний інтернат»;
- Будинок для громадян похилого віку приватної форми власності «Турбота про близьких» в м. Київ;
- Будинок для громадян похилого віку приватної форми власності «Турбота про близьких» (2 приміщення) в м. Київ;
- Приватний пансіонат для осіб похилого віку «Батьківській дім» в м. Київ;
- Приватний пансіонат для осіб похилого віку «Промінь життя» в м. Київ;
- Комунальне некомерційне підприємство «Обласний заклад з надання психіатричної допомоги м. Берегова» Закарпатської обласної ради;
- Комунальне некомерційне підприємство «Обласний заклад з надання психіатричної допомоги с. Вільшани» Закарпатської обласної ради;
- Печерський районний суд м. Києва.
- КУ «Новосанджарський дитячий будинок-інтернат Полтавської обласної ради»;
- Приватний пансіонат «Турбота про близьких» Харківської області;
- Приватний пансіонат «Турбота про близьких» Харківської області;
- Приватний пансіонат «Домашній очаг» м. Києва;
- Приватний пансіонат «Оберіг» м. Києва;
- Приватний пансіонат «Нове життя» м. Києва;
- Приватний пансіонат «Турбота улюблених» м. Києва;
- КУ «Криничанський психоневрологічний інтернат» Дніпропетровськоїобласної ради;
- КУ «Дніпропетровський геріатричний пансіонат»Дніпропетровської обласної ради;
- КУ «Могилівський геріатричний пансіонат» Дніпропетровської обласної ради.
Координаційна робота з забезпечення гуманітарної допомоги
- У взаємодії з БФ «Незабутні» та ДУ «Інститут геронтології ім. Д.Ф. Чеботарьова НАМН України» організовано надання закладам лікарських засобів. Зокрема лікарські засоби отримали 16 закладів:
- Дніпровська філія СЗНПД Інституту (двічі протягом 2023 року);
- Горохівський ПНІ Волинської обласної ради;
- Криворізький соціальний гуртожиток Дніпропетровської обласної ради;
- Підкамінський ПНІ Днпропетровської обласної ради;
- Верхівцевський ПНІ Дніпропетровської обласної ради;
- Верховинська селищна рада;
- Верхньодніпровський дитбудинок-інтернат №1 Дніпропетровської оласті;
- Білозерський ЦПМСД;
- Васильківський ПНІ Дніпропетровської обласної ради;
- Могилівський геріатричний пансіонат Дніпропетровської обласної ради;
- Дмитрівська селищна рада для фельдшерсько-акушерських пунктів Дмитрівської громади (двічі протягом 2023 року);
- Снятинський ПНІ Івано-Франківської обласної ради;
- Територіальний центр соціального обслуговування Шевченківського району м. Києва;
- КНП “Богодухівський ПНІ» Харківської обласної ради;
- Малиженський ПНІ Дніпропетровської обласної ради;
- Комарівський ПНІ Дніпропетровської обласної ради.
- Залучено благодійну допомогу для Дніпровської філії у вигляді продуктів харчування від БФ «100% життя», БФ «Let’s Help», ГО «Україна без тортур».
- Залучалися ресурси благодійних організацій для:
– перевезення пацієнтів Дніпровської філії до інших закладів для проходження подальшого лікування та персоналу для забезпечення супроводу під час перевезення;
– виготовлення паспортів;
– забепечення пацієнтів, що виписуються, предметами першої необхідності (миючі засоби, продукти харчування);
- Для Дніпровської філії Інституту, за благодійні кошти волонтерів із Швейцарії, ГО «Точки опори» облаштовано приміщення мініпекарні (придбано будівельні матеріали), замовлено та придбане устаткування для мініпекарні та харчоблоку філії (морозильна камера, піч для відстоювання тіста та випікання, варочний котел, індукційну плиту).
Для гончарної майстерні залучено кошти для придбання глини з метою проведення занять з соціально-трудової реабілітації пацієнтів.
Висвітлення роботи ГО в ЗМІ, публікації – 17 публікацій на ФБ сторінці